Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patobulino „pirmojo paskyrimo“ tvarką bei kai kuriuos reikalavimus vaistinėms. Ekonomiškiausias kompensuojamasis vaistas pacientams bus išduodamas jį paskyrus pirmą kartą arba po ilgesnio kaip 12 mėn. laikotarpio. O sutrikus ekonomiškiausio vaisto tiekimui ir vaistinėms neturint galimybių jo užsakyti, pacientams bus išduodamas kitas tos pačios veikliosios medžiagos ir dozuotės mažiausios kainos vaistas. Šie pokyčiai įsigalioja nuo liepos 2 dienos.
„Pirmojo paskyrimo“ sistema, įsigaliojusi nuo šių metų kovo 1 dienos, buvo įdiegta, remiantis kitų šalių patirtimi mažinant pacientų išlaidas vaistams, ir skirta skatinti generinių vaistų vartojimą, padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina bei siektų tapti pigiausiu vaistu kainyne, įtrauktu tuo pačiu bendriniu pavadinimu.
Visi tos pačios veikliosios medžiagos, to paties stiprumo ir farmacinės formos generiniai vaistai, tiek pigiausi, tiek daugiausiai kainuojantys, iš esmės yra vienodi, tokios pačios kokybės ir saugumo, o skiriasi tik pagalbinės medžiagos, pakuotė, tablečių spalva ar forma.
Generiniai vaistai gaminami, laikantis tų pačių kokybės standartų, kurie taikomi ir originalių vaistų gamybai. Todėl pacientai turėtų drąsiai rinktis pigesnius vaistinius preparatus, o ne permokėti nepagrįstai už lygiaverčius, tačiau brangesnius vaistinius preparatus. Suomijoje 90 proc. pacientų renkasi generinius vaistus. Ekonomiškiausių vaistų vartojimą skatina ir kitos Europos valstybės.
Europos Komisijos ataskaitoje apie konkurencijos teisę farmacijos sektoriuje taip pat akcentuojamas vaistininkų įpareigojimas išduoti pigiausią vaistą, kaip vienas iš būdų mažinti vaistų kainas ir didinti jų prieinamumą.
Liepos 2 dieną taip pat baigiasi pareinamasis laikotarpis, medikams ir vaistininkams suteiktas siekiant užtikrinti sklandų gydymo įstaigų bei vaistinių darbą išduodant kompensuojamuosius vaistus su „pirmojo paskyrimo“ žyma.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko Gyčio Andrulionio teigimu, pagal naują teisinį reguliavimą VVKT skelbs pigiausių kompensuojamų vaistų, kurių tiekimas yra sutrikęs sąrašus. Jeigu vaistas bus šiame sąraše, pacientui bus išduodamas kitas iš eilės ekonomiškiausias vaistas. Šių nuostatų laikymąsi kontroliuos Valstybinė ligonių kasa.
Artėjant gruodžio 28-ajai, kuomet Galimybių pasu pradės naudotis12 metų sulaukę asmenys, Registrų centras lengvina galimybes tėvams atsisiųsti skaitmeninį savo vaikų Galimybių pasą. Įdiegus reikalingus pakeitimus, nuo šiol Galimybių pasą bus galima atsisiųsti ne tik iš interneto svetainės gpasas.lt, bet jį rasti ir asmens E. sveikatos paskyroje.
Prisijungti prie savo asmeninės E. sveikatos paskyros, naudojantis elektroninėmis tapatybės atpažinimo priemonėmis (e. parašu ar e. bankininkyste), gali visi 16 metų sulaukę asmenys. Vadovaujantis teisės aktais, tėvai arteisėti globėjai yra teisėti savo vaikų atstovai, todėl gali matyti ne tik savo, bet ir savo vaikų sistemoje esančius sveikatos duomenis.
Savo E. sveikatos paskyroje asmenys jau kurį laiką gali rasti jiems sugeneruotus ES skaitmeninius COVID pažymėjimus (persirgimo, testo ar skiepijimo), o nuo šiol šalia jų bus galima rasti ir Galimybių pasą, kurį nesunkiai galima atsisiųsti, išsisaugoti savo išmaniajame įrenginyje ar naudoti atspausdintą. Tai reiškia, kad nuo šiol prie savo vaikų E. sveikatos paskyrų prisijungę tėvai ar globėjai, jose taip pat galės rasti vaikams priklausančius Galimybių pasus, jei tai jiems priklauso pagal galiojančias Galimybių paso išdavimo taisykles.
Be to, kiekvienas asmuo, prisijungęs prie savo E. sveikatos paskyros, gali sukurti atstovavimą kitam asmeniui, t.y. suteikti įgaliojimą kitam asmeniui prieiti prie jo E. sveikatos paskyros ir susipažinti su ten esančia informacija, tarp jų ir turėti prieigą prie ten esančių ES skaitmeninių COVID pažymėjimų ar Galimybių paso.
Spausdintą Galimybių paso variantą, kaip ir iki šiol, taip pat galima atsiimti Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose, Lietuvos pašto skyriuose, "Sodros" padaliniuose ir vaistinėse.
Primenama, kad nuo gruodžio 1 dienos testuojantis Galimybių pasas išduodamas tik turint neigiamą mokamo PGR tyrimo rezultatą, kuris galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo momento. Galimybių pasas taip pat suteikiamas pasiskiepijus nuo COVID-19 ligos, persirgus COVID-19 liga ar turint pakankamai antikūnų.
Galimybių pasas yra susietas su E. sveikatos sistema ir formuojamas šios sistemos duomenų pagrindu. Duomenis apie pacientus į E. sveikatą įveda sveikatos priežiūros specialistai.
Tad visi asmenys, kurie nuo rugpjūčio 16 d. atliks kiekybinius ar pusiau kiekybinius antikūnų tyrimus ir gaus teigiamus rezultatus, galės gauti Galimybių pasą.