Naujienos


Nuo gruodžio 28 d. šalies gyventojams, pasiskiepijusiems pagal pilną vakcinacijos planą prieš daugiau nei 7 mėn., Galimybių pasas arba jam alternatyvūs dokumentai nebegalios. Atsižvelgiant į planuojamus pokyčius, gyventojams, kuriems jau atėjo laikas skiepytis sustiprinančiąja COVID-19 vakcinos doze, rekomenduojama registruotis vakcinai ir pasiskiepyti.

Galimybių pasas ar jam alternatyvūs dokumentai galios 16 m. ir vyresniems:
vakcinuotiems asmenims:
•    Ribotą laiką – kai asmuo yra pasiskiepijęs viena iš šių COVID-19 vakcinų:
-    praėjus vienai savaitei, bet ne daugiau kaip 210 dienų nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
-    praėjus 2 savaitėms, bet ne daugiau kaip 210 dienų nuo „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
-    praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo. Po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą praėjus ne daugiau kaip 210 dienų;
-    praėjus 2 savaitėms, bet ne daugiau kaip 210 dienų nuo „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu;
-    praėjus vienai savaitei, bet ne daugiau kaip 210 dienų nuo „Comirnaty“ ar „Vaxzevria“ vakcinos antrosios dozės suleidimo, jei pirmajai skiepo dozei buvo naudojama „Vaxzevria“ vakcina, o antrajai – „Comirnaty“ vakcina arba atvirkščiai. 
•    Neribotą laiką – kai asmuo:
-    pasiskiepijęs sustiprinančiąja „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos doze (įsigalioja tą pačią pasiskiepijimo sustiprinančiąja doze dieną). Skiepijimas sustiprinančiąja doze vaikams iki 18 m. nevykdomas;
-    pasiskiepijęs pagal pilną schemą, jei jis yra 16 - 18 m. amžiaus asmuo (įskaitant persirgusius, jei liga patvirtinta PGR tyrimu ir pasiskiepijusius nepilna schema asmenis).
-    persirgęs COVID-19 liga (patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir paskiepytas pagal pilną schemą.

Persirgusiems asmenims:
•    kai asmuo persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų (bet ne anksčiau, nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas).
Tyrimus atlikusiems asmenims:
•    kai asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą. Atkreipiame dėmesį, kad mobiliuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai Galimybių pasui nėra tinkami. Šalies gyventojai gali atlikti kiekybinį ir pusiau kiekybinį serologinį tyrimą ir po persirgimo, ir po pilnos vakcinacijos schemos. 
•    atlikusiems mokamą PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą – ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento).

Nuo gruodžio 28 d. Galimybių pasas ar jam alternatyvūs dokumentai bus privalomi ir vaikams nuo 12 metų ir 2 mėnesių iki 16 metų amžiaus. Galimybių pasas ir jam alternatyvūs dokumentai bus išduodami pasiskiepijusiems, persirgusiems ar tyrimus atlikusiems vaikams: 
•    ne anksčiau kaip prieš 7 dienas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atliktas PGR tyrimas arba nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių tyrimas PGR metodu ugdymo įstaigoje ir nustatytas neigiamas rezultatas; 
•    neribotą laiką išduodamas pasiskiepijus pagal pilną schemą arba persirgus (kai liga patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir pasiskiepijus bent viena vakcinos doze. Šiuo metu sustiprinančiąja doze vaikai nėra vakcinuojami;
•    persirgus, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, o nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų (bet ne anksčiau, nei asmeniui baigėsi paskirtos izoliacijos terminas);
•    prieš mažiau nei 60 dienų gavus teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pasiskiepyti pirmą kartą arba gauti sustiprinančiąją COVID-19 vakcinos dozę gyventojai gali registruodamiesi internetu Koronastop.lt arba telefonu 1808. Pasiskiepyti taip pat galima kai kuriose sveikatos priežiūros įstaigose pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, šalies gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

Ko svarbu nepamiršti asmenims, turintiems Galimybių pasą?
•    Siekiant išvengti COVID-19 plitimo, pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, labai svarbu likti namuose ir registruotis COVID-19 tyrimui skambinant į Kartąją liniją 1808 arba internetu 1808.lt. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) naujausiose rekomendacijose nurodo, kad dažniausi COVID-19 simptomai yra kosulys, karščiavimas, dusulys ir staigus skonio bei kvapo netekimas. Rečiau pasireiškiantys simptomai gali būti gerklės skausmas, sloga, nosies užgulimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, raumenų skausmas, nuovargis, vėmimas ir (arba) viduriavimas, svaigulys. 
•    Asmuo, pajutęs COVID-19 ligos simptomus, gali atlikti ir savikontrolės testą, tačiau pasireiškus simptomams, rekomenduojama likti namuose ir į vaistinę nevykti. Nepaisant savikontrolės tyrimo atsakymo, svarbu užsiregistruoti patvirtinančiam PGR tyrimo atlikimui šalies mobiliuose punktuose. 
•    Taip pat svarbu vengti nebūtinų kontaktų su kitais asmenimis – nedalyvauti renginiuose, nesibūriuoti viešose vietose, prekybos centruose. Griežtai rekomenduojama vengti nebūtinų kelionių.
•    Jei nustatyta COVID-19 liga, asmuo privalo izoliuotis, užpildyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą, kurią galite rasti čia, ir joje nurodyti visus sąlytį turėjusius asmenis bei lankytas vietas.

IPR – tai išankstinė pacientų registracijos sistema, dalis e. sveikatos platformos, kuri leidžia automatizuoti išankstinės registracijos pas gydytoją procesus tiek pacientams, tiek specialistams, vykdyti juos skaidriai, tinkamai identifikuojant pacientą.
 
Išankstinė registracija vykdoma nuotoliniu būdu ir tai vyksta greičiau nei kitomis veikiančiomis priemonėmis, tokiomis kaip telefonu ar atvykus į sveikatos priežiūros įstaigą. Siekiama, kad IPR sistema naudotųsi kiek galima daugiau sveikatos priežiūros įstaigų bei pacientų.
 
IPR sistema leidžia pacientams nuotoliniu būdu rezervuoti priėmimo laiką, gauti pranešimus ir priminimus apie numatytą apsilankymą pas gydytoją, atšaukti apsilankymą, internete stebėti visų savo planuojamų bei įvykusių apsilankymų istoriją. Pacientai taip pat gali jiems įprastu būdu užsiregistruoti atvykę į gydymo įstaigą arba telefonu, taip kaip daroma šiuo metu.
 
Ši sistema padeda sukurti tolygų pacientų pasiskirstymą tarp gydymo įstaigų ir specialistų, o pacientai mato, koks yra realus gydytojų  užimtumas ir gali rinktis tą įstaigą, kurioje pas gydytoją patekti bus galima greičiau.
 
Sistema pati primena pacientui apie artėjantį apsilankymą pas gydytoją, tad jei pacientai laiku atvyksta pas gydytoją jiems paskirtu metu, gydymo įstaigos gali aptarnauti daugiau pacientų, o pacientai išvengia laukimo eilių.
 
IPR yra susieta su e. sveikatos sistema, todėl pacientai gali lengviau registruotis paslaugoms, kurioms reikia e. siuntimo, tėvai gali lengvai ir patogiai registruoti savo vaikus konsultacijai pas sveikatos priežiūros specialistus.
 
Kviečiame SPĮ su VĮ RC sudaryti IPR IS naudojimosi sutartis (užpildę sutarties formą Word formatu, atsiųskite el.paštu versloklientai@registrucentras.lt) ir pradėti rengtis sisteminiams pakeitimams. Dėl klausimų, susijusių su IPR IS, prašome kreiptis telefonu +370 5 236 4577 arba e.sveikata@registrucentras.lt
 
Integracinių sąsajų dokumentacija:
IPR IS aprašymas
Techninė medžiaga (mokymų aplinka) - https://iprws-mokymai.esveikata.lt/swagger-ui/
 
Instrukcijos pacientams:
 
Instrukcijos IPR administratoriams:
 
Instrukcijos registratoriams–specialistams ir talonų tvarkytojams:
 
Su COVID-19 skiepų duomenų tvarkymu susijusios instrukcijos registratoriams–specialistams ir talonų tvarkytojams:
 

Nuo 2019 m. sausio 1 d. valstybės įmonėje Registrų centras pradėjo veikti elektroninė dokumentų valdymo sistema, todėl sutarčių sudarymą skatiname atlikti elektroninėje erdvėje.

Suderinkite sutarties tekstą su VĮ Registrų centro Konsultacijų centro specialistais tel. +370 5 236 4577, el. paštu e.sveikata@registrucentras.lt. Telefonu naudotojai konsultuojami I–IV 8:00–17:00, V 8:00–15:45.

Parenkite sutartis ADOC formatu ir patvirtinkite jas kvalifikuotu elektroniniu parašu naudojantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos teikiama elektroninių dokumentų pasirašymo paslauga.

Instrukciją sveikatos priežiūros įstaigoms ir vaistinėms kaip sudaryti sutartį ir pradėti naudotis ESPBI IS galite rasti čia.

Primename, kad sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios planuoja naudotis ESPBI IS per esveikata.lt portalą viešojo rakto generuoti nereikia. 

Norėdami elektroniniu būdu užpildyti sutikimą arba nesutikimą tapti audinių ir (ar) organų donoru po mirties spauskite čia

Trečia sustiprinančiąja kito gamintojo nei pirmosios dvi vakcinos doze pasiskiepiję asmenys jau gali gauti ar atsinaujinti jau turimą Galimybių pasą. Registrų centras šią savaitę įdiegė technologinius Galimybių paso algoritmo patobulinimus, leidžiančius pripažinti ir skirtingų gamintojų vakcinos dozes.
 
Iki tol asmenys, kurie trečia sustiprinančiąja vakcinos doze pasiskiepijo kito gamintojo nei prieš tai buvusios dvi vakcinos dozės, po duomenų apie trečiąją vakcinos dozę įvedimo į E. sveikatos sistemą neturėjo galimybių gauti ar atsinaujinti savo Galimybių paso.
 
Registrų centro skaičiavimu, tokių asmenų, kuriems dėl skirtingų gamintojų vakcinos dozių po trečiojo skiepo negalėjo būti sugeneruotas Galimybių pasas, visoje Lietuvoje buvo mažiau kaip 100. Tuo tarpu asmenų, turinčių tris skiepus ir galinčių sėkmingai naudotis Galimybių pasu šiuo metu yra apie 25 tūkstančius.
 
Šią savaitę Registrų centro atlikti technologiniai patobulinimai sudarė sąlygas asmenims po trečios sustiprinančios kito gamintojo vakcinos dozės gauti ar atsinaujinti jau turimą Galimybių pasą.
 
Registrų centras primena, kad vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis taisyklėmis, asmenys vietoje Galimybių paso gali naudoti ir kitus dokumentus, įrodančius, kad yra vakcinuoti nuo COVID-19, yra persirgę šia liga arba turi neigiamą testo rezultatą. Tai gali būti ir ES skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris sėkmingai atsinaujina net ir po trečiosios vakcinos dozes nepriklausomai nuo vakcinos pasirinkimo, taip pat ir E. sveikatos sistemoje esantys elektroniniai medicininiai išrašai.

Informuojame, kad antradienį nustatyta išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos (IPR IS) saugumo spraga, dėl kurios, siekiant užkirsti kelią asmens duomenų atskleidimui, buvo laikinai sustabdytas sistemos veikimas.
 
IPR IS leidžia pacientams nuotoliniu būdu rezervuoti vizito laiką, gauti pranešimus ir priminimus apie numatytą apsilankymą pas gydytoją, atšaukti apsilankymą, internete stebėti visų savo planuojamų bei įvykusių apsilankymų istoriją, tačiau joje nėra pateikiama informacija apie asmens sveikatą, todėl pacientų sveikatos duomenys nebuvo atskleisti.
 
Kilus klausimų susijusių su šiuo pažeidimu, galite kreiptis į E. sveikatos info centro specialistus el. paštu e.sveikata@registrucentras.lt arba telefonu +370 5 236 4577.
Esame dėkingi asmenims, pranešusiems apie aptiktą saugumo spragą ir atsiprašome už sukeltus laikinus nepatogumus.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. nustojo galioti e. parašo sertifikatai, įrašyti tamsiai mėlynos spalvos „Aladdin“ kriptografinėse USB laikmenose.
 
Šiuos įrenginius vis dar turintys klientai, norėdami toliau naudotis e. parašu, turėtų atvykti į artimiausią Registrų centro padalinį, kur e. parašo sertifikatas bus atnaujintas į naujo modelio USB laikmeną.

Vadovaujantis Europos Sąjungos (ES) reikalavimais, „Aladdin“ USB laikmenos pripažintos nesaugiomis, todėl į jas įrašyti e. parašo sertifikatai nuo 2020 m. sausio 1 d. nustojo galioję, t.y. klientai su šiais įrenginiais negali naudotis e. parašu.

Informacija apie tai, kaip paruošti savo kompiuterį darbui su e. parašo įrenginiais galite rasti čia. Ši programinė įranga skirta kompiuteriams su Windows operacine sistema. Svarbu: kvalifikuoto elektroninio parašo kūrimo įtaisai neveikia su Windows XP ir senesnėmis Windows operacinėmis sistemos versijomis.

Visa informacija ir pagalba apie Registrų centro teikiamą e. parašo paslaugą teikiama elektroniniu paštu pagalba@elektroninis.lt, konsultacijos teikiamos ir telefonu (8 5) 268 8262.
 

Pirmoji lietuviška mobilioji programėlė „Pagalba sau“ skirta lavinti emocinę žmonių sveikatą bei teikti psichologinę pagalbą. Jos atsiradimą inicijavo programos JPP „Kurk Lietuvai“ projekto vadovai, globojo – Sveikatos apsaugos ministerija ir LR Prezidentės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“, o socialiai atsakingas verslas (UAB „TeleSoftas“) viziją padėjo paversti tikrove ir sukūrė šiuolaikinį technologinį produktą, kurį mūsų šalies žmonės jau gali naudoti nemokamai parsisiuntę iš „Google Play“ parduotuvės. 
Tai pirmasis toks produktas Lietuvoje, užsienyje – tai nebe naujiena. Programėlė leidžia žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, pateikia naudingos informacijos ir pratimų, lavinančių emocijas. Taip pat joje galima rasti psichologinės pagalbos linijų kontaktus, o interaktyvus žemėlapis rodo, kur yra įsikūrę artimiausi psichologinę pagalbą teikiantys centrai.
Išbandykite programėlę „Pagalba Sau“!

2019 m. rugsėjo 20 d.
 
Ministras A. Veryga: „Ugdymo įstaigos negali reikalauti medicininių
 pažymų nelankymui pateisinti“
 
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sulaukia nusiskundimų iš tėvelių ir medikų, kad darželių, mokyklų, būrelių ir aukštųjų mokyklų nelankymui pagrįsti kai kur vis dar reikalaujama ne tik nebeegzistuojančių pažymų 094/a, kuriomis būdavo pateisinamas nelankymas, bet ir išrašų iš medicininių dokumentų ir e. sveikatos sistemos, kur yra itin jautrūs sveikatos duomenys. Reaguodamas į tai, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina ugdymo įstaigas kuo greičiau atlikti neatliktus „namų darbus“ – parengti tvarkas nelankymui pateisinti bei su jomis supažinti tėvelius.
 
Nuo rugsėjo atsisakius perteklinių 094/a pažymų, kuriomis iki šiol buvo pateisinamas mokinių, studentų neatvykimas į ugdymo įstaigą, savivaldybės ir ugdymo įstaigos turėjo parengti tvarkas ir nusimatyti, kaip pateisins neatvykimą dėl ligos, su jomis supažindinti tėvus ar globėjus, pilnamečius mokinius, studentus.   
 
Jas tai padaryti įpareigojo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Tuo tikslu buvo išsiųstos rekomendacijos savivaldybėms ir ugdymo įstaigoms, kaip būtų galima pateisinti nelankymą dėl ligos nebesant pažymų. Jas galima rasti – https://www.smm.lt/web/lt/tevams/mokiniu-lankomumo-apskaita.
 
Ministro A. Verygos teigimu, dabartinė situacija kelia nerimą ir yra netoleruotina, nes ugdymo įstaigos neturi teisės prašyti pateikti tik medikams skirtų duomenų iš žmonių sveikatos istorijų.
 
„Sulaukiame žinių ne tik iš tėvelių, bet ir medikų, kai prašoma pristatyti jau nebeišduodamas pažymas ar net ligos istorijų išrašus, kur gausu sveikatos informacijos apie žmogaus sveikatą, niekaip nesusijusios su nelankymo pateisinimu.
 
Taip ir mokiniai, ir jų tėveliai, ir studentai, ir medikai tampa laiku savo pareigų neatlikusių įstaigų įkaitais. Juolab, kad tai yra itin jautrūs sveikatos duomenys apie diagnozę, atliktus tyrimus, jų rezultatus, paskirtus vaistus, kurie neturi nieko bendro su pateisinimu dėl ligos, nes nėra nurodoma, koks gydymo režimas skirtas – kiek reikia sveikti namuose. Kitaip tariant, tai yra neteisėti ugdymo įstaigų prašymai“, – sako ministras A. Veryga.
 
Šie išrašai yra reikalingi medikams, pavyzdžiui, keičiantis informacija, t. y., siunčiant konsultacijai pas gydytoją specialistą, informuojant apie taikytą gydymą šeimos gydytoją ir kt. Tad tokių duomenų ugdymo įstaigos negali reikalauti.
 
Būtent todėl ministras A. Veryga ragina ugdymo įstaigos, kurios dar to nepadarė, kuo greičiau patvirtinti tvarkas, kaip teisinti nelankymą, ir su jomis supažindinti tėvelius, nes dabartinė situacija negali toliau tęstis.
 
„Visgi džiugu, kad yra įstaigų, kurios situaciją įvertino atsakingai, pasirengė šioms naujovėms ir net pateikė rekomenduojamas formas, kurias reikėtų užpildyti, norint pateisinti neatvykimą į ugdymo įstaigą dėl ligos. Tad dėkojame joms, kad atsakingai išsprendė visus klausimus, susijusius su naujovėmis“, – sako ministras A. Veryga.
 
Tai, kad ugdymo įstaigos negali prašyti itin jautrių sveikatos duomenų, patvirtina ir Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI), į kurią išaiškinimo, ar sveikatos duomenų tvarkymas ugdymo įstaigose atitinka teisės aktų reikalavimus, kreipėsi SAM.
 
VDAI vienareikšmiškai nurodė, kad reikalavimas pateikti duomenis apie sveikatą nėra pagrįstas, o įstaigoms, kurios pažeidžia Bendrojo asmens duomenų apsaugos reglamentą, gali būti taikomos baudos. Jos gali siekti 0,5 arba 1 proc. nuo metinio biudžeto, bet ne daugiau kaip 60 000 eurų.
 
SAM primena, kad studentams, kurie dėl ligos, gydytojui ar gydytojų konsultacinei komisijai rekomendavus, arba dėl nėštumo ir gimdymo ar dėl sergančio vaiko priežiūros negali atvykti į egzaminą arba nori gauti akademines atostogas, išduodamos kitos formos.
 
SAM taip pat primena, kad nuo kitų metų, atlikus kasmetinį profilaktinį patikrinimą, bus išrašomas elektroninis mokinio sveikatos pažymėjimas. Jame bus atsisakyta perteklinės informacijos, tokios kaip vaiko susirgimo diagnozė, tačiau bus pateikiamos rekomendacijos, kurių turėtų laikytis ugdymo įstaigos užtikrindamos vaiko sėkmingą dalyvavimą ugdymo procese. Jei ugdymo įstaigos dėl kažkokių priežasčių negalės matyti elektroninio pažymėjimo, medikas galės jį tiesiog atspausdinti ir perduoti tėvams.
 
 

Elektroninio vaistų sąveikų tikrinimo funkcionalumo integravimo į Lietuvos e. sveikatos sistemą tikslas – užtikrinti, kad kasdienė gydytojo praktika būtų paremta įrodymais grįsta medicina, pagerinti įstaigos teikiamų paslaugų kokybę bei užtikrinti pacientų saugumą. Šią vaistų sąveikų tikrinimo paslaugą sudaro du tarpusavyje integruoti komponentai:
  1. Automatiniai įspėjimai. Pranešimai apie kliniškai reikšmingas farmakokinetines vaistų sąveikas yra automatiškai rodomi gydymo įstaigos informacinėje sistemoje ir Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) specialisto portale, kai gydytojas renka vaistą. Pranešimuose pateikiama informacija apie kiekvieno vaisto-vaisto vaisto su kitu vaistu sąveikos galimas pasekmes ir rekomendacijas, kaip elgtis, jei tokia sąveika nustatoma. Kiekvienas pasirodęs pranešimas turi nuorodą, per kurią galima pasiekti tinklalapį su išsamesniu sąveikos aprašu.
  2. Tinklalapis: www.vaistas.med24.lt. Leidžia gydytojams išsamiai išanalizuoti vaistus ir galimas sąveikas, nenaudojant paciento duomenų. Be farmakokinetinių sąveikų, tinklalapyje taip pat yra informacija apie farmakodinamines sąveikas (įskaitant ir poveikio pokyčius receptoriaus, organo taikinio lygiu, taip pat pateikiama informacija, jei sąveika pasireiškia kaip nepageidaujamas poveikis kitam organui ar jų sistemoms).
Daugiau apie vaistų sąveikų tikrinimo paslaugą galite sužinoti paspaudę ant nuorodos  bei peržiūrėti pristatymą apie klinikinę vaistų sąveikų reikšmę (https://www.youtube.com/watch?v=DGjkKxvWXI4&t=1832s).
 

 

Balandžio mėnesį startavusi vaistų sąveikų tikrinimo paslauga, išrašant e. receptus, sėkmingai skinasi kelią. Vienos mūsų šalies gydymo įstaigos naujove jau aktyviai naudojasi, kitos – tik žengia pirmuosius žingsnius, tačiau visos pripažįsta akivaizdžiai matančios jos teikiamą naudą.
 
Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, pirmieji rezultatai nuteikia optimistiškai.
„Praėjo vos trys mėnesiai, o jau matome, kad dalis šalies gydymo įstaigų aktyviai ėmėsi naudoti vaistų sąveikų tikrinimo paslaugą. Patikrinimų skaičius nuolat auga. Iš gautos statistikos matyti, kad gydytojai aktyviai ir nuolat ieško geriausio vaistų derinio varianto savo pacientams. Akivaizdu, kad ši paslauga yra ne tik papildomas saugiklis pacientų sveikatai, bet ir naudingas pagalbininkas medikams“, – sako viceministrė.
 
Skaičiuojama, kad jau pirmąjį mėnesį e. receptų sistemoje užfiksuota 85,5 tūkstančių kliniškai reikšmingų vaistų sąveikos vertinimų, o birželį šis skaičius išaugo beveik dvigubai – iki beveik 140 tūkstančių.
Viceministrės K. Garuolienės nestebina, kad vaistų sąveikų tikrinimas automatiškai, išrašant e. receptą, buvo sutiktas palankiai, nes nepageidaujamos reakcijos, susijusios su vaistų sąveikomis, yra dažna ir opi tema. Pasak jos, kai kurias vaistų sąveikas gydytojai puikiai žino, tačiau sistemos galimybės kur kas didesnės – ji tikrina virš 12 tūkstančių kliniškai reikšmingų nepageidaujamų reakcijų pagal Lietuvoje registruotų vaistų ir veikliųjų medžiagų pavadinimus.
„Dar labai svarbu, kad kaskart išrašant naują e. receptą automatiškai patikrinama vaistų sąveiką tarp paciento jau vartojamų vaistų“, – teigia K. Garuolienė.
 
Įdomus faktas, kad gydytojai, birželio mėnesį išrašydami vaistą ir gavę sistemos perspėjimą dėl galimai pavojingos sąveikos su jau paciento vartojamais vaistais, keitė jį kitu. Todėl tarp naujai paskirtų vaistų ir jau vartojamų vaistų rizikingų sąveikų sumažėjo daugiau nei tris kartus.
 
Kalbintų aktyviausiai vaistų sąveikų tikrinimu besinaudojančių įstaigų atstovai tvirtino, jog yra patenkinti naujove.
Centro poliklinikos direktoriaus dr. Kęstučio Štaro teigimu, jų įstaiga viena pirmųjų pradėjo išrašinėti e. receptus ir įžvelgė informacinių technologijų efektyvumą, tad labai teigiamai vertina vaistų sąveikų tikrinimo funkcionalumą ir jo teikiamą naudą tiek pacientui, tiek visai sveikatos sistemai.
„Šis funkcionalumas leidžia mums stebėti pacientui išrašomų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip išvengti galimų neigiamų komplikacijų paciento sveikatai. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems keliomis lėtinėmis ligomis ir jų gydymui vartojantiems daug vaistų. Sąveikaudami vaistai gali ne tik neatlikti savo funkcijos, bet ir iššaukti priešingą efektą nei tikimasi – vaisto veiklioji medžiaga gali sustiprinti arba susilpninti kito vaisto veikimą. Tad kasdienėje medicinos praktikoje ir gydytojo darbe sveikintinas šio funkcionalumo įdiegimas“, – sako dr. K. Štaras.
Jo teigimu, tai padės sutaupyti ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas, kurias ateityje būtų galimybė panaudoti kitoms prioritetinėms sveikatos priežiūros sritims.
 
Karoliniškių poliklinikos, II-ojo šeimos medicinos skyriaus vedėja Miroslava Jundienė kaip didžiausius vaistų sąveikų tikrinimo paslaugos privalumus pabrėžia sutaupomą laiką ir vaistų informacijos patikimumą bei naujumą.
„Medikams nebereikia vaistų sąveikų tikrinti žinynuose. Ypač, kai pacientas vartoja daugiau nei vieną vaistą, kai juos skiria keli medikai, kai skiriami nauji ar norint patikrinti retą vaistų sąveiką. Be to, gydytojui pateikiama informacija yra nauja, aktuali ir patikima, sumažėja žmogiškosios klaidos rizika“, – sako M. Jundienė.
Tiesa, ji pripažįsta, kad didžiausias iššūkis pradedant naudotis funkcionalumu buvo įtikinti medikus, kad išrašant vaistus, reikia kliautis ne tik savo asmenine patirtimi ir žiniomis, bet ir vaistų sąveikų tikrinimo paslauga.
 
Alytaus poliklinikos bendrųjų reikalų skyriaus vyresnioji specialistė Evelina Butkevičiūtė galimybę skiriant daugiau vaistų išvengti klaidų bei galimų nepageidaujamų reakcijų taip pat nurodė kaip didžiausią privalumą. Pasak jos, poliklinikos medikai naujovę vertina teigiamai.
 
Vaikų ligoninės, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo direktoriaus pavaduotoja dr. Sigita Burokienė pabrėžė, kad šios ligoninės gydytojai, kaip ir kitų įstaigų medikai, sėkmingai naudojasi vaistų sąveikų tikrinimo paslauga.
„Neabejotinai ji labai taupo laiką - nereikia ieškoti informacijos, jei pacientui reikia skirti kelis vaistus. Be to, garantuoja, kad pacientui vaistai bus paskirti racionaliai, tinkamai suderinti ir nepadarys žalos sveikatai. Mums, vaikų sveikata besirūpinantiems medikams – tai itin svarbus pirmaeilis dalykas“, – sako S. Burokienė.
Jos teigimu, Vaikų ligoninėje medikai nuolat skatinami kuo dažniau rašyti ne popierinius, o elektroninius receptus. Kuo toliau, tuo skaičius receptų, išrašytų elektroniniu būdu, auga.
 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patobulino „pirmojo paskyrimo“ tvarką bei kai kuriuos reikalavimus vaistinėms. Ekonomiškiausias kompensuojamasis vaistas pacientams bus išduodamas jį paskyrus pirmą kartą arba po ilgesnio kaip 12 mėn. laikotarpio. O sutrikus ekonomiškiausio vaisto tiekimui ir vaistinėms neturint galimybių jo užsakyti, pacientams bus išduodamas kitas tos pačios veikliosios medžiagos ir dozuotės mažiausios kainos vaistas. Šie pokyčiai įsigalioja nuo liepos 2 dienos.

„Pirmojo paskyrimo“ sistema, įsigaliojusi nuo šių metų kovo 1 dienos, buvo įdiegta, remiantis kitų šalių patirtimi mažinant pacientų išlaidas vaistams, ir skirta skatinti generinių vaistų vartojimą, padidinti konkurenciją tarp vaistų gamintojų, kad jie konkuruotų vaisto kaina bei siektų tapti pigiausiu vaistu kainyne, įtrauktu tuo pačiu bendriniu pavadinimu. 

Visi tos pačios veikliosios medžiagos, to paties stiprumo ir farmacinės formos generiniai vaistai, tiek pigiausi, tiek daugiausiai kainuojantys, iš esmės yra vienodi, tokios pačios kokybės ir saugumo, o skiriasi tik pagalbinės medžiagos, pakuotė, tablečių spalva ar forma.

Generiniai vaistai gaminami, laikantis tų pačių kokybės standartų, kurie taikomi ir originalių vaistų gamybai. Todėl pacientai turėtų drąsiai rinktis pigesnius vaistinius preparatus, o ne permokėti nepagrįstai už lygiaverčius, tačiau brangesnius vaistinius preparatus. Suomijoje 90 proc. pacientų renkasi generinius vaistus. Ekonomiškiausių vaistų vartojimą skatina ir kitos Europos valstybės.

Europos Komisijos ataskaitoje apie konkurencijos teisę farmacijos sektoriuje taip pat akcentuojamas vaistininkų įpareigojimas išduoti pigiausią vaistą, kaip vienas iš būdų mažinti vaistų kainas ir didinti jų prieinamumą.

Liepos 2 dieną taip pat baigiasi pareinamasis laikotarpis, medikams ir vaistininkams suteiktas siekiant užtikrinti sklandų gydymo įstaigų bei vaistinių darbą išduodant kompensuojamuosius vaistus su „pirmojo paskyrimo“ žyma.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko Gyčio Andrulionio teigimu, pagal naują teisinį reguliavimą VVKT skelbs pigiausių kompensuojamų vaistų, kurių tiekimas yra sutrikęs sąrašus. Jeigu vaistas bus šiame sąraše, pacientui bus išduodamas kitas iš eilės ekonomiškiausias vaistas. Šių nuostatų laikymąsi kontroliuos Valstybinė ligonių kasa.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu buvo atliekami E. recepto posistemės plėtros darbai, kuriuos atliko UAB „Algoritmų sistemos“.

2018 m. lapkričio 14 d. E. recepto posistemės pakeitimai įdiegti į ESPBI IS gamybinę aplinką.

Įdiegtos tokios ESPBI IS naujos funkcijos:
  • Kompensuojamųjų vaistų E. receptuose nebereikia nurodyti AAGAS/SGAS numerio, E. recepto posistemė automatiškai nurodo apsilankymo ID numerį.
  • Nustatytos patikros, kad gydytojai negalėtų keisti išrašytų E. receptų po vaistų išdavimo, kad nebūtų sutrikdytas kompensavimo procesas jau išduotiems vaistams ar MPP.
  • E. recepto užrakinimo funkcija, kuri išdavimo (pardavimo) metu užtikrina, kad vaistas pagal tą patį E. receptą nebūtų išduotas kitose vaistinėse.
  • E. recepto skyrimo ir peržiūros metu yra rodoma informacija, iki kokios datos pakanka vaisto.
  • E. receptuose su žymomis „Gydymui tęsti“ ir „Ilgalaikiam gydymui“ galima matyti, kada ir koks vaistų dozuočių ar pakuočių, ar MMP skaičius yra išduotas (parduotas), kiek jų neišduota, kiek išdavimų (pardavimų) pagal minėtą E. receptą jau atlikta ir kelintas tai yra išdavimas, taip pat yra matomas vienu metu išduodamo vaisto ir MPP kiekis.
  • Numatyta galimybė sistemoje dėti žymą „Pirmas paskyrimas“, jei tam tikro bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos kompensuojamasis vaistinis preparatas išrašomas pirmą kartą ar po 6 mėnesių pertraukos pakartotinai. Žymos reikšmę pagal nutylėjimą automatiškai apskaičiuoja sistema (gydymo specialistas tą reikšmę gali pakeisti).
  • Atliekant vaisto paiešką, paieškos lauke informacija išdėstyta patogesne tvarka – pirmiausia rodomas vaisto bendrinis pavadinimas.

Artėjant gruodžio 28-ajai, kuomet Galimybių pasu pradės naudotis12 metų sulaukę asmenys, Registrų centras lengvina galimybes tėvams atsisiųsti skaitmeninį savo vaikų Galimybių pasą. Įdiegus reikalingus pakeitimus, nuo šiol Galimybių pasą bus galima atsisiųsti ne tik iš interneto svetainės gpasas.lt, bet jį rasti ir asmens E. sveikatos paskyroje.

Prisijungti prie savo asmeninės E. sveikatos paskyros, naudojantis elektroninėmis tapatybės atpažinimo priemonėmis (e. parašu ar e. bankininkyste), gali visi 16 metų sulaukę asmenys. Vadovaujantis teisės aktais, tėvai arteisėti globėjai yra teisėti savo vaikų atstovai, todėl gali matyti ne tik savo, bet ir savo vaikų sistemoje esančius sveikatos duomenis.

Savo E. sveikatos paskyroje asmenys jau kurį laiką gali rasti jiems sugeneruotus ES skaitmeninius COVID pažymėjimus (persirgimo, testo ar skiepijimo), o nuo šiol šalia jų bus galima rasti ir Galimybių pasą, kurį nesunkiai galima atsisiųsti, išsisaugoti savo išmaniajame įrenginyje ar naudoti atspausdintą. Tai reiškia, kad nuo šiol prie savo vaikų E. sveikatos paskyrų prisijungę tėvai ar globėjai, jose taip pat galės rasti vaikams priklausančius Galimybių pasus, jei tai jiems priklauso pagal galiojančias Galimybių paso išdavimo taisykles.

Be to, kiekvienas asmuo, prisijungęs prie savo E. sveikatos paskyros, gali sukurti atstovavimą kitam asmeniui, t.y. suteikti įgaliojimą kitam asmeniui prieiti prie jo E. sveikatos paskyros ir susipažinti su ten esančia informacija, tarp jų ir turėti prieigą prie ten esančių ES skaitmeninių COVID pažymėjimų ar Galimybių paso.

Spausdintą Galimybių paso variantą, kaip ir iki šiol, taip pat galima atsiimti Registrų centro klientų aptarnavimo padaliniuose, Lietuvos pašto skyriuose, "Sodros" padaliniuose ir vaistinėse.

Primenama, kad nuo gruodžio 1 dienos testuojantis Galimybių pasas išduodamas tik turint neigiamą mokamo PGR tyrimo rezultatą, kuris galioja 72 val. nuo ėminio paėmimo momento. Galimybių pasas taip pat suteikiamas pasiskiepijus nuo COVID-19 ligos, persirgus COVID-19 liga ar turint pakankamai antikūnų.

Galimybių pasas yra susietas su E. sveikatos sistema ir formuojamas šios sistemos duomenų pagrindu. Duomenis apie pacientus į E. sveikatą įveda sveikatos priežiūros specialistai.

Nuo gruodžio 1 d., siekiant pasinaudoti paslaugomis, kurios teikiamos tik asmenims, atitinkantiems nustatytus kriterijus (pagal kuriuos išduodamas galimybių pasas (GP)), nebegalios neigiamas antigeno testo rezultatas. GP bus galima gauti tik turint neigiamą PGR tyrimo atsakymą, kuris galios 72 val. nuo ėminio paėmimo momento. 
 
Privalomai testuotis turintiems asmenims bei kitiems asmenims GP bus išduodamas tik atlikus mokamą PGR tyrimą. Nemokamai šį tyrimą galės atlikti ir pasinaudoti kontaktinėmis paslaugomis tik nėščiosios ir asmenys, turintys medicininių kontraindikacijų skiepui. Nemokamo tyrimo atsakymas šiems asmenims galios tik su nemokamo PGR tyrimo neigiamą atsakymą įrodančiu dokumentu kartu pateikus papildomus dokumentus: turintiesiems medicininių kontraindikacijų skiepui – išrašą iš  esveikatos, kuriame nurodomas kontraindikacijas žymintis kodas; nėščiosioms – nėščiosios kortelę. Nėščiosioms GP neišduodamas,  tuo tarpu turintiesiems medicininių kontraindikacijų skiepui patogiau išsiimti GP ir taip išvengti dviejų dokumentų (neigiamo testo atsakymo, kontraindikacijas skiepui įrodančio dokumento) pateikimo.  
 
Esant geram GP prieinamumui bei siekiant užtikrinti paprastesnį atitikties kriterijams tikrinimo procesą, mažinamas GP alternatyvų skaičius.  Vakcinuotiems ir persirgusiems asmenims nebelieka galimybės pateikti išrašo ir ESPBI IS ar kito Lietuvoje veikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) išduoto dokumento; lieka galioti GP ir ES COVID sertifikato persirgimo / vakcinacijos dalis; taip pat galioja užsienio šalies išduoti dokumentai dėl persirgimo / vakcinacijos. Testą (tiek teigiamą serologinį, tiek neigiamą PGR) atlikusiems asmenims kaip ir anksčiau galios tie patys dokumentai – Galimybių pasas, ASPĮ išduotas dokumentas, išrašas iš ESPB IS.

Nuo šiol patikrinti ES skaitmeninius COVID pažymėjimus ir Galimybių pasus tapo dar paprasčiau – Registrų centro kartu su išorės partneriais sukurta mobilioji programėlė nuo šiol gali patikrinti abiejų dokumentų validumą. Paslaugų teikėjai ir visi šią programėlę besinaudojantys asmenys galės nuskanuoti ir ES skaitmeniniame COVID pažymėjime, ir Galimybių pase esančius QR kodus ir įsitikinti, kad pateikti dokumentai apie skiepus, persirgimą ar testavimą yra tikri ir nesuklastoti.
 
Europos Sąjungos (ES) šalys nėra sutarusios dėl bendrų taisyklių keliaujantiems, todėl programėlėje sudaryta galimybė pasirinkti konkrečią šalį, pagal kurios taisykles būtų tikrinamas pateikto ES skaitmeninio COVID pažymėjimo validumas. Pasirinkti galimų šalių sąraše yra tos ES valstybės, kurios į bendrą sistemą yra pateikusios savo nacionalines taisykles – šiai dienai tai yra padariusios 12 ES šalių, taip pat Albanija, Serbija, Šveicarija bei Ukraina.
 
Lietuviškoji mobiliosios programėlės versija ES skaitmeninius COVID pažymėjimus pagal nutylėjimą tikrina pagal Lietuvoje nustatytas taisykles. Norint patikrinti, ar ES skaitmeninis COVID pažymėjimas galioja kitoje ES valstybėje, programėlėje iš pateikto sąrašo tereikia pasirinkti norimą šalį.
 
Primenama, kad Lietuvoje ES skaitmeninis COVID pažymėjimas įsigalioja pilna vakcinacijos schema pasiskiepijusiems asmenims (praėjus 14 parų po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina), persirgus COVID-19 liga (įsigalioja praėjus 11 dienų po gauto teigiamo PGR tyrimo rezultato ir galioja ne ilgiau kaip 180 dienų nuo tyrimo atlikimo dienos), turint neigiamą PGR arba antigeno testo rezultatą, persirgus COVID-19 liga ir turint bent vieną iš nurodytų vakcinos dozių.
 
Programėle nuskaičius ES skaitmeniniame COVID pažymėjime esantį QR kodą išmaniojo įrenginio ekrane bus parodyta, ar pateiktas pažymėjimas yra galiojantis pagal pasirinktos valstybės nustatytas taisykles. Jei pažymėjimas negalioja, ekrane bus nurodyta negaliojimo priežastis, pavyzdžiui, netinkamas QR kodas ar dokumentas negalioja pagal pasirinktos valstybės nustatytas taisykles.
 
Tikrinant Lietuvoje išduotą Galimybių pasą iš šalių sąrašo reikia pasirinkti Lietuvą ir tuomet programėlė patikrins pateikto dokumento atitikimą šalyje galiojančioms taisyklėms.
 
Mobiliąją programėlę „Tikrinti COVID pažymėjimą“  galima atsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ internetinių parduotuvių. Programėlę Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu sukūrė Registrų centras kartu su išorės partneriais technologijų bendrove „CGI Lithuania“.
 
Kontaktinis asmuo
Atstovas spaudai
Mindaugas Samkus
Tel. (8 5) 268 8366
Mob. (8 605) 69 286
El. p. Mindaugas.Samkus@registrucentras.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad Lietuvoje Europos Sąjungos (ES) Skaitmeninis COVID pažymėjimas po vakcinacijos galioja neribotą laiką. Po vakcinacijos sustiprinančiąja trečia doze dokumente atnaujinamas tik dozių skaičius (3/3). Taip pat primename, kad ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, gautas atlikus tyrimą dėl COVID-19 ligos, negalioja kontaktinėms veikloms šalies viduje.
 
ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas yra dokumentas, kuris patvirtina, kad jo savininkas buvo paskiepytas nuo COVID-19 ligos, yra persirgęs šia liga arba turi neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Pažymėjimas generuojamas e. sveikatos sistemos duomenų pagrindu ir jį galima rasti prisijungus prie savo paskyros e. sveikatos portale.
 
Šiuo metu po vakcinacijos pažymėjimas galioja neribotą laiką, ir sustiprinančioji trečia vakcinos dozė galiojimui įtakos neturi. Jei asmuo pasiskiepija sustiprinančiąja vakcinos nuo COVID-19 doze, dokumente atnaujinamas dozių skaičius (3/3), o atnaujintas pažymėjimas įsigalioja iškart po 3 dozės įskiepijimo.
 
Kiekviena šalis taiko skirtingas sąlygas pažymėjimui įsigalioti bei skirtingą galiojimo laiką. ES ir Šengeno erdvės šalių taikomi nacionaliniai reikalavimai ir taisyklės yra skelbiamos čia: https://reopen.europa.eu/en
Prie ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo sistemos taip pat prisijungė kai kurios trečiosios šalys, jų sąrašą rasite ČIA.
 
Lietuvoje dokumentas galioja, kai tenkinama bent viena iš šių sąlygų:
-    po pilnos vakcinacijos „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen“ vakcina praėjo dvi savaitės;
-    skiepijantis pagal mišraus vakcinavimo schemą praėjo dvi savaitės po antrosios dozės suleidimo;
-    praėjo 2 savaitėms po skiepijimo bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 (koronavirusu) ir diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu;
-    persirgus COVID-19 liga, kai persirgimo faktas nustatytas teigiamu PGR tyrimu ir nuo tyrimo dienos praėjo mažiau nei 180 dienų;
-    gavus neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą (po neigiamo PGR ėminio paėmimo turi būti praėję ne daugiau kaip 72 val., nuo greitojo antigeno testo – 48 val.).
 
ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas (vakcinacijos ir persirgimo) Lietuvoje apima visas laisves, kurias numato Galimybių pasas. Šiuo pažymėjimu (visomis jo dalimis) keliautojai gali naudotis ES šalyse ir naudotis jose leidžiamomis paslaugomis (priklauso nuo šalies, į kurią keliaujama, apsisprendimo). 
 
Tačiau ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas yra griežčiau reglamentuojamas, todėl gyventojams bus paprasčiau, jei Lietuvoje jie naudosis Galimybių pasu, o keliaudami naudos ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo testavimo dalis nesuteikia teisės naudotis paslaugomis, teikiamomis tik su Galimybių pasu.
 
Daugiau informacijos apie ES skaitmeninį COVID pažymėjimą galima rasti čia: https://sam.lrv.lt/lt/koronavirusas/duk-covid-19/es-skaitmeninis-covid-pazymejimas.
 
 
 

Užsienio šalyse nuo COVID-19 ligos paskiepytų arba šia liga persirgusių Lietuvos gyventojų duomenys jau gali būti įvesti į e. sveikatos sistemą, tereikia tai įrodančių dokumentų originalus pateikti vakcinacijos centre arba kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje. Šių duomenų pagrindu bus generuojamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris yra lygiavertis Galimybių pasui.
 
Prieš vykstant į vakcinacijos centrą arba gydymo įstaigą rekomenduojama paskambinti ir susitarti dėl vizito ir norimos paslaugos. Vakcinacijos centrų adresus, kontaktus ir kitą informaciją apie vakcinaciją skelbia savivaldybės: https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcina/vakcinacijos-tvarka
 
Gyventojas turi pateikti užsienio gydymo įstaigos išduotą oficialų dokumentą, patvirtinantį vakcinaciją arba persirgimą COVID-19 liga. Atsižvelgiant į tai, kad asmens sveikatos priežiūros įstaiga į e. sveikatos sistemą turi suvesti duomenis lietuvių kalba ir atsako už pateiktų duomenų patikimumą, asmens sveikatos priežiūros įstaiga gali prašyti užsienio gydymo įstaigos išduoto dokumento vertimo į lietuvių kalbą.
 
Atkreipiame dėmesį, kad vakcinacijos duomenys į e. sveikatą įvedami ir ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas formuojamas tik tuo atveju, jeigu asmuo buvo paskiepytas Europos Sąjungoje registruota vakcina: „Comirnaty“, „Janssen“, „Spikevax“ arba „Vaxzevria“. Dokumentuose gali būti nurodomi kitose šalyse suteikti arba anksčiau naudoti vakcinų pavadinimai: Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine („Comirnaty“), COVID-19 Vaccine Moderna („Spikevax“), COVID-19 Vaccine AstraZeneca („Vaxzevria“).
 
Jeigu asmuo užsienyje gavo tik vieną iš dviejų vakcinos dozių, pateikus patvirtinantį dokumentą, šie duomenys taip pat bus įvedami į e. sveikatos sistemą. Pirma vakcinos doze užsienyje paskiepytas gyventojas galės registruotis antrai vakcinos dozei Lietuvoje, laikantis gamintojo nustatyto intervalo tarp dviejų skiepų.
 
Atsisiųsti ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą galima tą pačią dieną, kai vakcinacijos arba persirgimo duomenys įvedami į e. sveikatos sistemą. Pasikeitus faktinei informacijai, pvz., gavus antrą vakcinos dozę, skaitmeninį pažymėjimą reikia atnaujinti, t. y. atsisiųsti iš naujo.
 
Atsisiųsti ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą galima prisijungus prie savo paskyros sveikatos portale www.esveikata.lt. Jeigu gyventojas neturi galimybės prisijungti pats, tai gali padaryti jo įgaliotas asmuo. Įgaliojimą gali sukurti šeimos gydytojas arba pats asmuo, e. sveikatos paskyroje pasirinkęs „Paciento sritis -> Mano atstovai -> Kurti atstovavimą“.
 
Jeigu nuo COVID-19 ligos paskiepytas gyventojas ES Skaitmeniniu COVID pažymėjimu naudojasi Lietuvoje, dokumentui yra taikomi Galimybių paso kriterijai. Tai reiškia, kad kontaktinės veiklos šalies viduje yra leidžiamos:
•    praėjus vienai savaitei nuo „Comirnaty“ ar „Spikevax“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
•    praėjus 2 savaitėms nuo „Janssen“ vakcinos dozės suleidimo,
•    praėjus 4 savaitėms, bet ne daugiau kaip 13 savaičių nuo pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo,
•    po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą,
•    praėjus 2 savaitėms nuo „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinos vienos dozės suleidimo asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga, ir diagnozė buvo patvirtinta, remiantis teigiamu PGR tyrimo rezultatu.