Naujienos


Registrų centras atliko techninius patobulinimus, kurie leidžia vaistinėms pildyti vakcinacijos nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) įrašus Elektroninėje sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS). Tai galės atlikti išplėstinės praktikos vaistininkai, kuriems nuo kovo pradžios leista teikti vakcinacijos paslaugas.
 
Dėl vakcinų nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir vakcinacijai reikalingų priemonių skyrimo vaistinės turi pačios kreiptis į savivaldybes, kurios paskirstys vakcinas ir visas reikalingas priemones atsižvelgdamos į gaunamus vakcinų kiekius ir skiepijančių įstaigų pareikštus poreikius.
 
Skiepijimo nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paslauga minėtą asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją turinčiose vaistinėse bus tokia pat saugi, kaip ir vakcinuojantis kitose gydymo įstaigose, mat visur galioja tie patys paslaugų kokybės bei saugumo reikalavimai. Išplėstinės praktikos vaistininkas lygiai taip pat turi įvertinti atvykusio skiepytis gyventojo sveikatos būklę ir įsitikinti, kad ji leidžia atlikti vakcinaciją. Tik įvertinęs visas aplinkybes, vaistininkas priims sprendimą – skirti vakciną ar nukreipti asmenį gydytojo konsultacijai.
 
Informacija išplėstinės praktikos vaistininkams, kaip tvarkyti vakcinacijos įrašus ESPBI IS pateikiama instrukcijoje.

Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama mažinti COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemijos plitimo grėsmes ir palengvinti saugų judėjimą keliaujantiems, praneša, kad yra parengta asmenų, pasiskiepijusių COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina, pažyma. Atkreipiame dėmesį į tai, kad nepriklausomai nuo to, ar asmuo paskiepytas nuo minėtos ligos, ar ne, ir siekiant užtikrinti lygias nepaskiepytų asmenų teises, taip pat yra parengta asmenų, turinčių neigiamą laboratorinio tyrimo atsakymą dėl COVID-19 ligos (koronaviruos infekcijos), pažyma. Abi šios pažymos yra dvikalbės (parengtos lietuvių ir anglų kalbomis). Šiuos dokumentus asmuo, atvykstantis / grįžtantis į Lietuvą iš užsienio valstybės galės pateikti prieš patenkant į keleivių vežimo tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais transporto priemonę. Toks dokumentas taip pat galėtų būti naudojamas tose šalyse, kurios taiko atitinkamus reikalavimus keliautojams. Tačiau prieš vykstant į konkrečią šalį rekomenduojama išsiaiškinti, kokie dokumentai yra tinkami. 
 
Sveikatos apsaugos ministerija pažymi, kad asmenys, prisijungę prie savo paskyros e. sveikatos portale, adresu www.esveikata.lt, galės matyti, atsisiųsti ir prireikus atsispausdinti minėtas pažymas. Nesant galimybių prisijungti prie e. sveikatos portalo (pavyzdžiui, neturint elektroninio parašo ar autentifikavimosi užtikrinimo priemonių per bankinę sistemą), rekomenduojame dėl pažymų išdavimo kreiptis į gydymo įstaigas.
 
Informaciją kaip atsisiųsti COVID-19 ligos (koronaviruso inkecijos) pažymas rasite čia:
 
 
Papildyta:
 

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais vykdo projektą ESPBI IS plėtra. Projekto tikslas – didinti ESPBI IS naudotojams sukurtų E. sveikatos sistemos priemonių naudojimo patrauklumą ir gebėjimus jomis naudotis, užtikrinant šių priemonių sklaidą, tinkamumą naudoti, integruoti E. sveikatos sistemos priemones į kasdienę specialistų veiklą.
 
Prašome užpildyti anketą. Jūsų atsakymai mums padės nustatyti Jūsu poreikius ir gerinti E. sveikatos sistemos paslaugų kokybę.
 
Apklausa baigėsi.

 
 
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
 
Projektas Nr. 02.3.1-CPVA-V-525-25-0001 „Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos plėtra“ 
 
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais valstybės įmone Registrų centru, Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, viešąja įstaiga Vilniaus universiteto ligonine Santaros klinikomis, viešąja įstaiga Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis, viešąja įstaiga Klaipėdos universitetine ligonine, viešąja įstaiga Centro poliklinika ir viešąja įstaiga Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotimi įgyvendina  projektą Nr. Nr. 02.3.1-CPVA-V-525-25-0001 „Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos plėtra“ (toliau – Projektas).
 
Projektas įgyvendinamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 2 prioriteto „Informacinės visuomenės skatinimas“ 02.3.1-CPVA-V-525 priemonę „Elektroninės sveikatos paslaugos“.
 
Projekto tikslas – didinti ESPBI IS naudotojams sukurtų E. sveikatos sistemos priemonių naudojimo patrauklumą ir gebėjimus jomis naudotis, užtikrinant šių priemonių sklaidą, tinkamumą naudoti, integruoti E. sveikatos sistemos priemones į kasdienę specialistų veiklą.
 
Projekto įgyvendinimo metu bus modernizuotos šios el. paslaugos:
 
- saugi prieiga pacientams prie asmeninės elektroninės sveikatos istorijos;
 
- saugi prieiga paciento Elektroninės sveikatos istorijos tvarkyti ir prie kitų E. sveikatos paslaugų sveikatos specialistams, dirbantiems įstaigose, neturinčiose savo informacinių sistemų;
 
- saugi prieiga prie paciento Elektroninės sveikatos istorijos ir kitų E. sveikatos paslaugų sveikatos priežiūros įstaigoms, turinčioms savo informacines sistemas, per ESPBI IS duomenų mainų posistemę.
 
Įgyvendinus Projektą bus padidintas ESPBI IS naudojimo patrauklumas modernizuojant egzistuojančius komponentus, sukuriant naujus funkcionalumus ir padidinant ESPBI IS greitaveiką; modernizuota ESPBI IS, sukuriant naujus procesus, susijusius su nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos duomenų tvarkymu, ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimu ir e. recepto posistemės funkcionalumais; padidintas sveikatos priežiūros įstaigų hospitalinės informacinės sistemos integracijos su ESPBI IS ir asmens duomenų saugos brandos lygis.
 
Projekto įgyvendinimo laikotarpis nuo 2020 m. kovo 20 d. iki 2023 m. kovo 31 d.
 
Projekto vertė 7 474 688,74 Eur.
 

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujinus vairuotojų psichikos sveikatos tikrinimo reikalavimus, transporto priemonių vairavimui reikšmingos įtakos neturinčios ligos, tokios kaip lengvos formos nuotaikos sutrikimai, manija ar depresija, tam tikros fobijos ir neuroziniai sutrikimai, nebebus kliūtimi gauti teisę vairuoti.
 
Tais atvejais, kai pacientai serga sunkesnėmis nuotaikos sutrikimų formomis, dėl jų galimybės vairuoti motorines transporto priemones individualiai spręs gydytojai.
 
Prie ligų, kurios neleidžia vairuoti motorinių transporto priemonių, taip pat nebus priskiriami valgymo, miego, įpročių ir potraukių sutrikimai, po gimdymo atsirandantys psichikos ir elgesio sutrikimai bei tam tikri elgesio sindromai, susiję su fiziologiniais sutrikimais ir fiziologiniais veiksniais.
 
Norint atlikti sveikatos apžiūrą, būtiną vairavimo teisėms gauti, pas psichiatrą apsilankyti vis tiek reikės, tačiau sąrašas psichikos sutrikimų, kuriems esant negalima vairuoti, yra gerokai sutrumpėjęs.
 
Kaip ir anksčiau, vairuotojo pažymėjimai nebus išduodami asmenims, turintiems tam tikrų sutrikimų, pasireiškiančių psichozėmis, taip pat kai kurių asmenybės sutrikimų, kurie labai trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti. Išimtis bus taikoma tik tais atvejais, kai pateikiama gydytojo psichiatro išvada ir prireikus reguliariai atliekamos medicininės apžiūros.
 
Vairuotojų profesionalų sveikatai kai kurių psichikos ir elgesio sutrikimų atvejais, kaip ir ankstesniame reglamentavime, taikomi griežtesni ribojimai nei nesusijusių su ūkine veikla transporto priemonių vairavimo kategorijoms.
 
Spręsdamas individuliai dėl paciento teisės vairuoti, sveikatos patikrinimą atliekantis gydytojas turės atsižvelgti į tiriamojo psichikos ir charakterio ypatumus, adaptacijos kokybę, patologinio proceso grįžtamumą ir jo progresavimą bei kitus veiksnius.
 
Sprendžiant individualiai dėl psichikos ir elgesio sutrikimų bus galima skirti trumpesnį pakartotino sveikatos tikrinimo laikotarpį.
 
Ankstesniame teisės akte buvusios nesunkios psichikos ligos, neturinčios įtakos vairavimo įgūdžiams užkirsdavo kelią psichologinės ar psichiatrinės pagalbos gavimui vairuojančių asmenų tarpe.  Vairuotojai, ypač profesionalai, buvo linkę nesikreipti pagalbos, slėpti ligas ar psichologines problemas, gydytis privačiai. Psichikos ligų, trukdančių gauti teisę vairuoti, skaičiaus mažinimas sudaro pagrindą kovai su psichikos ligų stigmatizacija Lietuvoje.
 
Ministro įsakymą rasite ČIA.
 

Sveikatos apsaugos ministerija siekdama tinkamai valdyti Lietuvos Respublikos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos visoje šalyje dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmes ir užtikrinti sklandų vakcinacijos procesą vos tik SPĮ pasieks pirmosios vakcinos nuo COVID 19 dozės, papildomai prašo supažindinti įstaigų darbuotojus, atsakingus už vakcinacijos procesą, su vakcinacijos įrašų (elektroninis medicininis dokumentas E063) tvarkymu elektroniniu būdu naudojantis e. sveikatos portalu arba SPĮ informacinėje sistemoje, per kurią duomenys teikiami į ESPBI IS. Atkreipiame dėmesį, kad įrašus atlikti gali medicinos gydytojo, slaugytojo ir akušerio licenciją turintys sveikatos priežiūros specialistai.
 
Kuriant vakcinacijos įrašus su Pfizer and BioNTech vakcina būtina pasirinkti:
  • Užkrečiama liga – COVID-19 liga (koronaviruso infekcija)
  • Vaistinis preparatas – Comirnaty
Kuriant vakcinacijos įrašus su Moderna vakcina būtina pasirinkti:
  • Užkrečiama liga – COVID-19 liga (koronaviruso infekcija)
  • Vaistinis preparatas – COVID-19 Vaccine Moderna
Kuriant vakcinacijos įrašus su AstraZeneca vakcina būtina pasirinkti:
  • Užkrečiama liga – COVID-19 liga (koronaviruso infekcija)
  • Vaistinis preparatas – Vaxzevria
Kuriant vakcinacijos įrašus su Janssen vakcina būtina pasirinkti:
  • Užkrečiama liga – COVID-19 liga (koronaviruso infekcija)
  • Vaistinis preparatas – COVID-19 Vaccine Janssen
 
 
Su detalesne instrukcija, kaip pateikti vakcinacijos įrašus e. sveikatos portale, galite susipažinti čia.
 

Teikiame informaciją, kaip į ESPBI IS pateikti laboratorinių tyrimų, susijusių su COVID-19 liga diagnostika, užsakymus ir atsakymus.
 
PGR tyrimai
 
Tyrimų pavadinimai ESPBI IS:
  • SARS-COV-2 viruso sukeltos COVID-19 ligos diagnostika
  • SARS-COV-2 viruso sukeltos COVID-19 ligos diagnostika (GeneExpert)
 
Greitieji serologiniai tyrimai
 
Tyrimų pavadinimai ESPBI IS:
  • Greitasis serologinis testas koronavirusui SARS-CoV-2 specifiškiems IgM ir IgG klasės antikūniams nustatyti
 
 
Serologiniai tyrimai
 
Tyrimų pavadinimai ESPBI IS:
  • Serologinis imunologinis tyrimas IgG, IgM ir (ar) IgA klasės antikūnams prieš SARS-CoV-2 nustatyt
Šiems tyrimams gali būti naudojamos greitųjų serologinių tyrimų instrukcijos, atsakymai pateikiami priklausomai nuo gauto rezultato.
 
 
 
Imunizacija užsienyje
 
 
 
Kilus klausimų dėl duomenų pateikimo prašome kreiptis į e. sveikatos skambučių centrą telefonu +370 5 236 4577 arba el. paštu e.sveikata@registrucentras.lt
 

Primename, kad duomenys susiję su vakcinacijos įrašais visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose (SPĮ) privalomai turi būti tvarkomi elektroniniu būdu nuo 2019 m. liepos 1 d.
 
Sveikatos apsaugos ministerija siekdama tinkamai valdyti Lietuvos Respublikos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos visoje šalyje dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmes ir užtikrinti sklandų vakcinacijos procesą vos tik SPĮ pasieks pirmosios vakcinos nuo COVID 19 dozės, papildomai prašo supažindinti įstaigų darbuotojus, atsakingus už vakcinacijos procesą, su vakcinacijos įrašų (elektroninis medicininis dokumentas E063) tvarkymu elektroniniu būdu naudojantis e. sveikatos portalu (instrukcija pridedama) arba SPĮ informacinėje sistemoje, per kurią duomenys teikiami į ESPBI IS. Atkreipiame dėmesį, kad įrašus atlikti gali medicinos gydytojo, slaugytojo ir akušerio licenciją turintys sveikatos priežiūros specialistai.
 
 
 

 
Sveikatos apsaugos ministerija siekdama tinkamai užtikrinti sklandžią COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ambulatorinio gydymo tvarką primena šeimos gydytojams apie galimybę Elektroninėje sveikatos paslaugų bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS) gauti pranešimus apie jūsų pacientams atliktus tyrimus dėl COVID-19 ligos.
Kaip sužinoti, apie jūsų pacientams atliktus tyrimus dėl COVID-19 ligos, galite susipažinti pateikiamoje instrukcijoje.
 

Gerbiamas kliente,
 
informuojame, kad siekiant padidinti asmens tapatybės identifikavimo ir elektroninių dokumentų duomenų pasirašymo mobiliuoju parašu paslaugų (toliau – Paslaugos) saugumą, SK  ID Solution AS savo klientams, mobiliuose tel. naudojantiems jų išduotą el. parašo įrangą (UAB Tele2, UAB Telia ir UAB Bitė klientai), įvedė reikalavimą prieš pasirašant el. dokumentus šalia asmens kodo nurodyti ir mobilaus telefono, kuriuo kuriamas parašas numerį. Tuo yra siekiama išvengti sukčiavimo internete atvejų, kai pasinaudojant pasirašančio asmens neapdairumu bandoma priversti jį pasirašyti nežinomo turinio duomenis ar dokumentus.
Siekdama užtikrinti šios naujos saugumo nuostatos vykdymą ID Solution AS informacinės sistemos, aptarnaujančios mobilaus el. parašo kūrimą, nebepriima parašo kūrimo užklausų jeigu nėra nurodytas pasirašančio asmens kodas ir telefono numeris.

 
Primename, kad nuo 2020 metų gegužės 1 d. įsigaliojo naujos formos Mokinio sveikatos pažymėjimas (toliau – Pažymėjimas), patvirtintas 2004 m. gruodžio 24 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu  Nr. V-951 „Dėl statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ patvirtinimo“. Pridedame informacinę medžiagą sveikatos priežiūros specialistams (pridedamos rekomendacijos .pdf faile), atliekantiems mokinių profilaktinį sveikatos patikrinimą, kaip tinkamai e. sveikatos priemonėmis užpildyti Pažymėjimą. Atkreipiame dėmesį, kad įvesta informacija iš ESPBI IS perduodama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą, kurią visuomenės sveikatos specialistai naudoja mokinių ugdymo veiklai užtikrinti.
 
Tėvai (globėjai) prisijungę prie www.esveikata.lt portalo Pažymėjimą gali apsispausdinti arba sukurti jo peržiūros kodą.
 
 

Atstačius e. sveikatos sistemos veiklą padidėjo pirmą kartą prie šios sistemos prisijungusių vartotojų skaičius. Jiems teiraujantis, kodėl yra matoma tik dalis jų ligos istorijos arba ji nėra matoma visai, Registrų centras dar kartą patikina, kad atstatant e. sveikatos sistemą buvo išsaugoti ir atkurti visi prieš tai joje buvę duomenys ir primena, dėl kokių priežasčių tam tikrų duomenų apie pacientą joje gali nebūti.
 
Besivadovaudamos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, prie nacionalinės e. sveikatos sistemos yra prisijungusios beveik visos viešojo sektoriaus gydymo įstaigos ir didžioji dalis privačių įstaigų.
 
Sveikatos priežiūros įstaigos turi užtikrinti, kad į e. sveikatos sistemą būtų teikiami duomenys, susiję su ambulatorinio apsilankymo aprašymu, stacionaro epikrize, e. receptu, siuntimu konsultacijai, tyrimams, gydymui, atsakymu į siuntimą konsultacijai, tyrimams, gydymui, diagnostinio tyrimo aprašymu, vakcinacijos įrašu, laboratorinių tyrimų užsakymais ir atsakymais dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) diagnostikos, vaiko gimimo pažymėjimu, medicininiu mirties liudijimu, vairuotojo sveikatos patikrinimo medicinine pažyma, vaiko sveikatos pažymėjimu, asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortele.
 
Svarbu atkreipti dėmesį, kad į e. sveikatos sistemą nėra perkeliami istoriniai duomenys iš popierinių ligos istorijų. Kitaip tariant, sistemoje saugomi tik tie duomenys, kuriuos sveikatos priežiūros įstaiga įveda į e. sveikatą.
 
Jei susiduriate su situacija, kai jums aktualių sveikatos duomenų nėra jūsų sveikatos istorijoje, rekomenduojame kreiptis į jums paslaugas suteikusią sveikatos priežiūros įstaigą.
 
Registrų centras primena, kad visus sukauptus duomenis iš kopijavimo įrenginių pavyko sėkmingai atkurti ir nuo antradienio pietų sistema sėkmingai veikia. Vis dėlto, atkūrus sistemos veiklą dėl jos kompleksiškumo gali pasitaikyti pavienių trikdžių, apie kuriuos prašome informuoti Registrų centro konsultantus el. pašto adresu e.sveikata@registrucentras.lt arba telefonu +370 5 236 4577.

 
 
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo liepos 1 d. tam tikrų kategorijų gyventojams nebereikia mokėti priemokų už kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones.
 
Paciento priemoka yra kompensuojama visiems 75 metų ir vyresniems gyventojams, taip pat neįgaliesiems ir pensininkams, jeigu jų pajamos yra mažesnės nei 238,45 eurai per mėnesį.
 
Neįgaliaisiais laikomi asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, 55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis arba specialiųjų poreikių lygis.
 
Visų paminėtų kategorijų gyventojams paciento priemoką apmoka Valstybinė ligonių kasa arba Teritorinės ligonių kasos, todėl patiems gyventojams, atsiimant vaistus pagal elektroninius receptus, nieko primokėti nereikia.
 
Jokių papildomų prašymų arba dokumentų taip pat teikti nereikia, nes asmens teisė į paciento priemokos padengimą nustatoma automatiškai ir perduodama vaistinėms per Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą.
 
Kaip ir iki šiol, vaistinėje pakanka pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
 
SAM Spaudos tarnyba
 
 
 

Naują versiją – GoSignCore (senoji – LocalSign) reikia įsidiegti iki 2020 m. liepos 24 d. Naujoji versija yra multiplatforminė, joje realizuotas automatinis naujinimas ir kiti svarbūs patobulinimai patogesniam ir greitesniam pasirašymui.
Diegiant naują programinę įrangą senoji turėtų išsidiegti automatiškai. Visgi, jei taip nutiktų, kad sena, LocalSign, programinė įranga neišsidiegs, prašome ją išinstaliuoti.
Atnaujinta informacija apie laikmenas, tvarkykles, instrukcijas: https://www.elektroninis.lt/lt/paruosti-kompiuteri
Kilus klausimams ar problemoms įdiegiant\išdiegiant programinę įrangą prašome kreiptis į pagalba@elektroninis.lt, arba tel. +370 5 268 8262.

Sukurtas patogus informavimo įrankis – virtualus koronaviruso žemėlapis - http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/sukurtas-patogus-informavimo-irankis-virtualus-koronaviruso-zemelapis
 
Oficiali informacija apie COVID-19 virusą pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje.

Informuojame sveikatos priežiūros įstaigas, kad šiuo metu vykdomi programavimo darbai dėl naujos elektroninės statistinės apskaitos formos Nr. E027-1 „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ teikimo tvarką į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą.
Informacija sveikatos priežiūros įstaigoms pateikta VĮ Registrų centro JIRA užduotyje Nr. ESPBIRC-7090.
Teikiame aktualią informaciją dėl integracijų dokumentaciją įstaigų vidinėms informacinėms sistemoms:
Atkreipiame dėmesį, kad vyksta programavimo darbai, todėl informaciją gali būti atnaujinama ir papildoma, todėl rekomenduojame ją nuolatos sekti ir stebėti.
 

Praėjusiais metais pagerinusi absoliučius visų laikų rekordus didžiausia šalyje informacinė sistema E. sveikata šiais metais, panašu, sustoti neketina – per sausio mėnesį šalies gydymo įstaigos, pasinaudodamos Registrų centro tvarkomos sistemos teikiamomis galimybėmis, savo pacientams išrašė rekordinį kiekį elektroninių receptų.

 

Pirmąjį šių metų mėnesį visoje šalyje elektroninėmis priemonėmis išrašyta daugiau kaip 1,3 mln. receptų. Tai – didžiausias per mėnesį išrašytų e. receptų kiekis per visą E. sveikatos veikimo istoriją. Ankstesnis mėnesio rekordas priklausė 2019 m. spalio mėnesiui, per kurį visoje šalyje išrašyta per 1,2 mln. e. receptų.

Primename, kad galimybė elektroniniu būdu išrašyti receptus atsirado 2015-ųjų pabaigoje, tačiau gydymo įstaigos aktyviau naudotis šia galimybe pradėjo tik 2016 m. pabaigoje.

Aktyviausiai e. receptus sausį išrašinėjo Kauno miesto poliklinika (75,4 tūkst. vnt.), Centro poliklinika (53 tūkst. vnt.), „MediCa klinika“ (48,7 tūkst. vnt.), Antakalnio ir Šeškinės poliklinikos (atitinkamai po 29,6 tūkst. vnt. ir 29 tūkst. vnt.). Lyderių dešimtuke taip pat yra Vilniaus rajono centrinė poliklinika, Karoliniškių poliklinika, Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos, „InMedica“ ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos.

E. recepto patrauklumą patvirtina ir rekordiniai su jais įsigytų vaistų kiekiai. Vien per sausio mėnesį su elektroniniais receptais pacientai vaistinėse įsigijo maždaug 1,2 mln. vaistų. Tai – taip pat didžiausias per mėnesį su e. receptais įsigytų vaistų kiekis per visą E. sveikatos istoriją. Ankstesnis rekordas fiksuotas 2019 metų spalį, kai su e. receptais buvo įsigyta kiek daugiau nei 1,1 mln. vaistų.

Daugiausiai vaistų su e. receptais pacientai įsigijo „Eurovaistinės“ vaistinėse (beveik 390 tūkst. vnt.), „Camelia“ vaistinėse (beveik 300 tūkst. vnt.), „Gintarinėje vaistinėje“ (220 tūkst. vnt.), „Norfos vaistinėje“ (75 tūkst. vnt.) ir „Benu“ vaistinėse (55 tūkst. vnt.).

Per visus 2019 metus E. sveikatos sistemoje išrašyta daugiau kaip 13 mln. e. receptų – pusantro karto daugiau nei buvo išrašyta 2018-aisiais. Pacientai su išduotais e. receptais pernai iš viso įsigijo 12 mln. vaistinių preparatų – 40 proc. daugiau nei 2018 metais.

Analizuojant išrašomų ir išduodamų e. receptų statistiką galima matyti, kad vidutiniškai daugiausiai e. receptų gydytojai išrašo pirmadieniais, o pacientai vaistus su e. receptais paprastai įsigyja antradieniais ir penktadieniais.
Šiuo metu pacientai turi galimybę e. receptą gauti ir neišėję iš namų, o tiesiog telefonu susisiekę su savo šeimos gydytoju. O prisijungę prie savo paskyros E. sveikatos portale, pacientai gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą asmenį už juos atsiimti vaistus vaistinėje.      

Sparčiai gerėjantys sveikatos priežiūros įstaigų ir pacientų skaitmeniniai įgūdžiai ir įspūdingas visos E. sveikatos sistemos augimas įpareigoja nuolat investuoti į sistemos techninių pajėgumų plėtrą – jos greitaveikos didinimą, duomenų saugyklų plėtrą, duomenų saugumo užtikrinimą, kitas technologines ir programines priemones.

Informacija gydymo įstaigoms. Nuo  š.m. gruodžio 2 d. nustojo veikti senoji dokumentų pasirašymo technologija. Elektroninių dokumentų pasirašymui šiuo metu naudojama naujoji technologija „LocalSign“.

Naudotojai, kurie savo kompiuteriuose dar nespėjo įsidiegti „LocalSign“ technologijos,  Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo informacinėje sistemoje (ESPBI IS) negalės pasirašyti elektroninių dokumentų.

Prašome parengti savo kompiuterius darbui su nauja elektroninių dokumentų pasirašymo technologija.

Informaciją apie „LocalSign“ rasite internete, adresu http://www.elektroninis.lt/lt/paruosti-kompiuteri/nid-469.

Kilus klausimų, kreipkitės į savo įstaigos IT specialistus. Informacija ir pagalba, susijusi su „LocalSign“ įdiegimu, taip pat teikiama elektroniniu paštu pagalba@elektroninis.lt.

 

 
 

 

Kviečiame gydytojus registruotis į seminarus „Vaistų sąveika ir jos svarba klinikinėje praktikoje. Elektroninė vaistų sąveikų tikrinimo sistema" Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Tauragėje.
Seminare pristatysime vaistų tarpusavio sąveikos tikrinimo elektroninę sistemą bei farmakokinetinės ir farmakodinaminės vaistų sąveikos klinikinę svarbą.
Jau nuo šių metų išrašydami elektroninius receptus gydytojai mato žymas apie skiriamų vaistų sąveiką su kitais paciento vartojamais vaistais. Pagrindinis vaistų sąveikos tikrinimo sistemos tikslas - sumažinti dėl vaistų sąveikos kylančius sveikatos sutrikimo atvejus ir palengvinti darbą medikams. Ši paslauga yra prieinama sveikatos priežiūros specialistams, rašantiems e. receptus per e. sveikatos portalą bei per sveikatos priežiūros įstaigų informacines sistemas. Medikai taip pat turi galimybę net neišrašydami receptų naudotis vaistų sąveikų tikrinimo paslauga ir pasitikrinti, kaip tarpusavyje sąveikauja įvairūs vaistai.
Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacijos apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų. Jos aprašytos remiantis išsamia literatūros analize, kurią atlieka Karolinska instituto klinikinės farmakologijos departamentas Švedijoje, Stokholmo apskrities taryba ir Suomijos universitetai. Duomenų bazė yra nuolatos atnaujinama. Tokia sistema gydymo įstaigose ir vaistinėse, naudojama kasdienėje medicinos praktikoje, taip pat įdiegta Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje, nuo 2016 m. – ir Estijoje.
Seminarų datos ir vietos: http://bit.ly/2Dmfuci
Daugiau informacijos: gabriele.mickute.vu@gmail.com, +370 637 95073