E. sveikatos programelei - ekspertų vertinimas ir vartotojų pagyros: paprasta ir patogu
Vos prieš kelis mėnesius startavusi mobilioji „E. sveikatos“ programėlė sulaukia vis daugiau teigiamų atsiliepimų iš jos pagrindinių naudotojų – pacientų ir juos vienijančių organizacijų. Neseniai šis Registrų centro kartu su partneriais sukurtas sprendimas susilaukė ir prestižinio įvertinimo nacionaliniame skaitmeninių inovacijų konkurse „Skaitmeninis knygnešys“ ir įgijo teisę atstovauti Lietuvai pasauliniuose „World Summit Awards“ apdovanojimuose.
„E. sveikatos“ mobilioji programėlė visuomenei pristatyta kovo pabaigoje, iki šiol ją iš oficialių „Goole Play“ ir „App Store“ mobiliųjų aplikacijų parduotuvių atsisiuntė apie 65 tūkst. asmenų. Mobiliąją programėlę sukūrė pagrindinis „E. sveikatos“ sistemos tvarkytojas Registrų centras bendradarbiaudamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir pacientų bendruomene.
Šių metų birželį Lietuvoje vykusiame konkurso „Skaitmeninis knygnešys – WSA Lithuania 2025“ finale „E. sveikatos“ programėlė buvo pripažinta geriausia „Sveikatos ir gerovės“ kategorijoje ir iškovojo vieną iš aštuonių kelialapių į pasaulinį „World Summit Awards 2025“ konkursą, kuriame galės varžytis su dalyviais iš viso pasaulio.
Jungtinių Tautų globojamų „World Summit Awards“ apdovanojimų tikslas – atrasti skirtinguose pasaulio kampeliuose sukurtas prasmingas skaitmenines inovacijas, kūrybiškai ir inovatyviai sprendžiančias konkrečias visuomenės ar bendruomenės problemas, ir šias sėkmės istorijas ir patirtis viešinti pasaulinei auditorijai, įgalinant patirties ir žinių perdavimą tarp pasaulio šalių, regionų ir žmonių.
Programėlės tikslas – supaprastinti „E. sveikatos“ sistemą
Programėlės naudotojai dažniausiai tarp teigiamų dalykų išskiria mobiliosios programėlės patogumą ir paprastumą. Būtent šių dviejų pagrindinių tikslų ir buvo siekta transformuojant kompleksišką ir duomenų gausa išsiskiriančią „E. sveikatos“ sistemą į kiekvieno kišenėje telpančią aiškią ir nesudėtingą mobiliąją programėlę.
„Iki šiol rasti pagrindinę informaciją apie vizitus pas gydytojus, matyti išduotus e. receptus ar užsiregistruoti pas gydytoją kiekvienas galėjome portalo esveikata.lt paciento skiltyje. Nuo šiol visa ši informacija bus pasiekiama dar lengviau – mobilioji programėlė buvo kurta taip, kad visą rūpimą informaciją pacientai galėtų rasti kaip galima paprasčiau“, – sako Registrų centro generalinis direktorius Adrijus Jusas.
Mobiliojoje „E. sveikatos“ programėlėje pacientai nesunkiai gali atrasti informaciją apie buvusius ir būsimus vizitus pas gydytoją (kai vizitui registracija atlikta per Išankstinę pacientų registracijos (IPR) sistemą), turimus aktyvius siuntimus, pažymas, išduotus elektroninius receptus ir visą savo sveikatos istoriją, taip pat programėlė leis greitai ir patogiai registruotis vizitui.
„Mobilioji „E. sveikatos“ programėlė – viena iš priemonių ir realių žingsnių pacientams patogiau ir paprasčiau gauti paslaugas registruojantis pas gydytojus. Ji turėtų prisidėti prie skaidresnio pacientų eilių matymo, taip pat sumažinti biurokratinio darbo medikų personalui. „E. sveikatos“ modernizavimas – tai viena iš mūsų siekiamybių lengvinant administracinę naštą medikams ir paprastinant paslaugų gavimo kelią pacientams“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Naudotojai giria už paprastumą ir patogumą
Kiekvienos mobiliosios programėlės esmė – patogumas ir paprastumas naudotojui. Ar kalbėtume apie maisto užsakymą į namus, ar lėktuvo bilietų pirkimą, ar sudėtinga bankines operacijas – visur norime greitų ir paprastų sprendimų.
„E. sveikatos“ programėlės paprastumą ir patogumą giria ir pacientų organizacijos. Cukriniu diabetu sergančių asmenų bendruomenę vienijančios asociacijos „Diabeto IQ“ vadovė Dovilė Byčienė teigia, kad programėlės funkcionalumai atliepia bendruomenės lūkesčius.
„Labai paprasta ir patogu naudotis naująja „E. sveikatos“ programėle – nereikia kaskart identifikuotis, pakanka vieno slaptažodžio. Lengvas ir patogus programėlės valdymas suprantamas ir vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat ir žmonėms, turintiems regos sutrikimų. Vos dviem paspaudimais galima pasirinkti atstovaujamą asmenį. Be to, patogu tykoti įkrentančio vizito pas gydytoją laiko“, – kalba „Diabeto IQ“ vadovė.
Viename iš programėlės kūrimo etapų buvo sukurta ir ribotam kiekiui naudotojų pristatyta bandomoji programėlės versija. Ją išbandyti ir savo atsiliepimus bei pasiūlymus pateikti buvo pakviestos įvairios pacientų organizacijos. Viena iš tokių aktyviai programėlės testavimo etape dalyvavusių organizacijų buvo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA).
„POLA palaiko šią „E. sveikatos“ programėlės iniciatyvą. Tai yra patogus ir supaprastintas įrankis, norint užsiregistruoti į sveikatos priežiūros įstaigą“, – sako organizacijos teisininkė Fausta Šimonėlytė.
Ji viliasi, kad ateityje programėlės funkcionalumas galėtų būti išplėstas, informuojant pacientus apie atsiradusius laisvus vizitų pas gydytoją laikus.
„Taip pat skatintume sveikatos priežiūros įstaigas skelbti kuo daugiau laisvų vizitų laikų, tokiu būdu programėlė dar geriau atlieptų pacientų lūkesčius. Pastebime, kad mūsų bendruomenės žmonės, pacientai, linkę naudotis ne kompiuteriais, bet telefonais ir planšetėmis, tad tokios programėlės tikrai yra reikalingos“, – kalba POLA atstovė.
Programėlės kūrimo užkulisiai
Registrų centras yra atsakingas už dviejų dešimčių nacionalinės reikšmės registrų ir informacinių sistemų priežiūrą ir jų vystymą. „E. sveikatos“ sistema savo kompleksiškumu, duomenų kiekiu ir sąsajomis su kitomis sistemomis yra didžiausia ne tik iš Registrų centro prižiūrimų sistemų, bet ir nacionaliniu lygiu.
Kaip teigia Registrų centro E. sveikatos skyriaus vadovas Domantas Ozerenskis, kiekvienos programinės įrangos, tarp jų ir mobiliosios aplikacijos, kūrimas prasideda nuo idėjos. Pirmiausiai reikia išsigryninti, ką norima pasiekti, kokias problemas išspręsti, kokias naujas galimybes sudaryti naudotojams. Išsigryninus idėja ir išsikėlus siektinus tikslus vyksta detali planuojamų atlikti darbų analizė, atliekami programavimo ir testavimo darbai.
„Pagrindinė idėja kuriant mobiliąją „E. sveikatos“ programėlę buvo siekis maksimaliai sukoncentruoti naudotojui aktualią sveikatos informaciją ir padaryti ją kuo lengviau pasiekiamą bei suprantamą. Be abejo, niekuomet nepamirštama užtikrinti visos šios jautrios informacijos saugumą“, – pasakoja D. Ozerenskis.
Anot jo, programėlės kūrimo eigoje teko įveikti ne vieną iššūkį: kaip maksimaliai supaprastinti sudėtingus medicininius procesus, atliepiant įvairiausias išimtis ir niuansus, kaip, esant milžiniškiems „E. sveikatos“ duomenų kiekiams, užtikrinti mobiliosios programėlės greitaveiką, kaip, neaukojant patogumo naudotojui, užtikrinti visapusišką duomenų apsaugą.
„E. sveikata“ yra viena iš didžiausių sistemų Lietuvoje, kurioje sukauptas milžiniškas ir nuolat sparčiai augantis duomenų kiekis. Taigi pirmiausiai reikėjo užtikrinti mobiliai aplikacijai priimtiną greitaveiką. Tam buvo realizuotos specifinės siauros paskirties integracinės sąsajos, kurios orientuotos į labai konkrečių duomenų ištraukimą, apjungimą ir pateikimą“, – pasakoja D. Ozerenskis.
Visi sveikatos duomenys – tavo kišenėje
Pasinaudoti „E. sveikatos“ mobiliąją programėle paprasta – tereikia atsisiųsi nemokamą mobiliąją aplikaciją (paieškoje vesti „esveikata“) iš vienos iš mobiliųjų aplikacijų parduotuvių („Google Play“ ar „App Store“) ir identifikavus savo tapatybę viena iš tapatybės patvirtinimo priemonių prisijungti prie savo pacientų portalo.
Prisijungę pacientai gali registruotis vizitui pas šeimos gydytoją ar specialistą, pamatyti planuojamus ar istorinius vizitus pas gydytoją, peržiūrėti turimus aktyvius ir panaudotus ar pasibaigusius siuntimus, susipažinti ir, esant poreikiui atsisiųsti, turimas pažymas, matyti turimus ar jau panaudotus e. receptus.
Be to, esančiame kalendoriuje galima sekti artėjančius vizitus pas gydytoją, suplanuotas skiepų datas, taip pat matyti praeityje buvusius vizitus sveikatos priežiūros įstaigose ar vaistinėse.
Programėlėje taip pat patogiai galima rasti visą pastarųjų kelerių metų paciento sveikatos istoriją: apsilankymus pas gydytojus, medicinos dokumentų išrašus ar siuntimus, vakcinacijos įrašus, laboratorinių tyrimų užsakymus ar šių tyrimų rezultatus, asmens privalomojo sveikatos tikrinimo
kortelę, vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, vaiko sveikatos pažymėjimus (tiek šeimos gydytojo, tiek odontologo).
Mobilioji „E. sveikatos“ aplikacija leidžia nesunkiai persijungti į atstovaujamųjų asmenų (vaikų ar pagal įgaliojimą) paciento portalus. Čia taip pat lengvai galima sukurti atstovavimą kitam asmeniui valdyti savo profilį, atsinaujinti savo kontaktinius duomenis.